#4 Obiecane ,,mięso” czyli wyniki ankiety COVID-19 vs wesele 2020

Kochani przyszedł obiecany dzień, w którym chciałam Wam przedstawić wszystkie wyniki ankiety. W pierwszej kolejności, chciałbym podziękować wszystkim 159 parom (dane na dzień 30.03.2020), które do tej pory wypełniły ankietę. Bez Was i Waszej otwartości ani Wy, ani inni nie mogliby dowiedzieć się jak postępuje większość tegorocznych Par Młodych. Wiem, że dla wielu z Was ta sytuacja jest bardzo trudna (na co też wskazują odpowiedzi na pytanie nr 3), tym bardziej dziękuję Wam za wypełnienie ankiety.

W związku z tym, że będę przedstawiała wyniki pewnych badań, nazwijmy je badaniami zachowania pewnej stricte określonej grupy społeczeństwa (czyli Was kochane Pary weselne z 2020 roku) i będą to pewne dane statystyczne pozwolę sobie na nieco bardziej formalny niż dotychczas na tym blogu prowadzony charakter wypowiedzi. Tak aby Wszystkim łatwiej było przejdź do meritum i do wyników, bez niepotrzebnych ,,ulepszaczy”. Robię to celowo i nie chcę, żebyście czytając ten wpis odnieśli wrażenie, że jestem mniej miła czy oschła. Po prostu uważam, że przedstawienie wyników zasługuje na odrobinę powagi .

Po 5 latach studiowania i wbijania mi do głowy przez wykładowców pewnego stylu przedstawiania wyników badań, nie potrafię inaczej.

Chcę zaznaczyć, że zdaję sobie sprawę z tego, że te wyniki w swojej ilości i jakości nie będą stanowiły przełomu na skalę krajową. Z racji tego, że w badaniu wzięły udział jedynie te osoby, do których taką czy inną drogą dotarł link do ankiety, należy pamiętać o tym, że osoby te nie stanowią tzw. próby reprezentatywnej.

Szacuję, że w całej Polsce jest około 190 tys. par, które planuje powiedzieć sobie “tak” w 2020 roku. Skąd wzięłam taką liczbę? Na podstawie średniej liczby Par Młodych z lat 2014- 2018. (link do wiarygodnego źrodła pobłogosławionego przez GUS oraz GOV ( odsyłam klikając na strony już do odpowiednich podstron).

I może ktoś pomyśli:Laska przedstawiasz dane i strzelasz sobie w kolano, bo piszesz na dzień dobry, że danych nie można przełożyć na większą skalę i uogólnić. Pewnie będzie miał rację, tym bardziej, że inne weddingowe portale, najczęściej bardzo ogólnie, powołują się na “dane z archiwum własnego” albo milczą na ten temat i w ogóle nie podają źródła danych ani nie podają informacji o tym czy wyniki można uznać za reprezentatywne. A problem w tym, że ludzie często uznają liczby za pewniki i tym samym są nimi manipulowani. Ale hej - moją wartością są autentyczność i odpowiedzialność, więc nie mogłabym Wam podać tych danych z zatajeniem tej wiedzy.


Czy to oznacza, że dane przedstawione są “o d… rozbić”?

No nie! To nie fejkowych 159 par odpowiadało na ankietę. Tylko osoby, które faktycznie borykały się z danym problemem. Też to nie byłam ja i moi przyjaciele, który 159 razy klikali żeby ,,coś” wypełnić. Ale pokazuję Wam że około 160 osób w porównaniu z grupą liczącą około 190 tys. par to zbyt mało, aby opublikować to na pierwszych stronach gazet. Może kiedyś ten blog będzie miał taki rozmach… A na ten moment - lepszy rydz niż nic! Pomimo odkrycia przed Wami kart, zapraszam Was do popatrzenia na poniższe dane. Myślę, że dla większości z Was będą one bardzo ciekawe (co wnioskuję po odpowiedziach z ostatniego pytania ankiety - pytanie 10).


Przejdźmy do konkretów…

Aby uzyskać dane świeższe niż te, które ja przedstawiam poniżej w artykule (na dzień 30.03.2020), proszę o wypełnienie ankiety, wysyłanie a następnie kliknięcie - ”zobacz poprzednie odpowiedzi” , w celu uzyskania aktualnych danych statystycznych. Cel:

Celem tej ankiety było: - uporządkowanie informacji, które większość osób wpisywało na różnych grupach weselnych w komentarzu pod postem dotyczącym COVID-19 na portalu społecznościowym facebook; - utwierdzenie Was w przekonaniu, że dla zdecydowanej większości podjęcie jakiejkolwiek decyzji (realizacja, przesunięcie odwołanie) ślubu czy wesela w 2020 jest bardzo stresującą decyzją i nie ma w tym nic dziwnego, że przeżywacie w tym okresie silne emocje - przejrzyste przedstawienie danych w wykresach słupkowych lub kołowych - zobrazowanie pewnego trendu zachowań przede wszystkim Par Młodych z kwietnia 2020, maja 2020, czerwca 2020 i lipca 2020

Metoda:

W celu zebrania odpowiedzi użyta została ankieta stworzona przy użyciu darmowego Formularza Google. Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1lBwIieqehpBxe21iYEQm5IDLuvBgzkEMxgt2T2k0S x8/edit Dodatkowe informacje: ● W celu uniknięcia powielenia odpowiedzi przez jedną osobę, każdy użytkownik mógł wypełnić ankietę tylko jeden raz. ● W celu zwiększenia wiarygodności wyników ankiety, poproszono osoby o podanie adresu e-mail. ● Użytkownicy mogli i nadal mogą wrócić do ankiety i nanieść poprawki w każdej oddanej odpowiedzi


Źródła pozyskiwania danych: Poniżej podaję linki do wszystkich grup na FB, na których została wstawiona prośba o wypełnienie ankiety - podaję te źródła abyście mogli zobaczyć skąd osoby mogły się dowiedzieć o ankiecie. W imieniu moim i wszystkim osobom, które skorzystają na wynikach tej ankiety mówię- dziękuję.

https://www.facebook.com/groups/218569259345756/ https://www.facebook.com/groups/1684254248506481/ https://www.facebook.com/groups/1537737382961268/ https://www.facebook.com/groups/1427174083995456/

Poniżej podaję linki do grup weselnych, w których moja prośba o zebranie danych, które mogą komuś posłużyć została przez administratorów grupy zignorowana lub z innych nieznanych mi powodów odrzucona mimo, że w większości niżej podanych grup temat COVID-19 był bardzo mocno rozwijany przez martwiące się Pary weselne z 2020 roku. Posty próbowałam umieścić zarówno jako osoba prywatna jak i jako administrator strony GPS wedding.

https://www.facebook.com/groups/676561409053681/?ref=bookmarks https://www.facebook.com/groups/181346555795877/ https://www.facebook.com/groups/slub.nysa/ https://www.facebook.com/groups/140315442843109/ https://www.facebook.com/groups/slub.wesele.lubelskie.naglowie/https://www.facebook.c om/groups/214970382434957/ https://www.facebook.com/groups/PannyMlodeWeddingPL/

Powyższe strony pokazuję Wam w celu uzmysłowienia, że jeśli kiedykolwiek wpadlibyście na pomysł przeprowadzenia ankiety, którą ktoś miałby wypełnić bezinteresownie, będziecie musieli się naprawdę nieźle nagimnastykować i opublikować ankietę wielu miejscach, aby KTOKOLWIEK chciał ją wypełnić . Nie chodzi o to, żeby się obrazić na tych co ją nie wypełniają lub nie pomagają w jej udostępnianiu. Pokazuję Wam jedynie pewną tendencję/normę, z którą trzeba się liczyć. Pokazuję Wam, że NAPRAWDĘ dane z mojej ankiety są wartościowe patrząc na to w ilu miejscach była ona opublikowana, ile razy było to nagłaśniane i do ilu osób ją wysłałam z prośbą o udostępnienie.. Pomijam tu teraz “gówno burzę“ na jednym forum poprzez hejt jaki wywołał mój wpis z linkiem do darmowego mini ebooka. Przykre, że normą stało się kojarzenie chęci pomocy z czymś podejrzanym. Innym źródłem byli też obserwatorzy konta GPS wedding, którym wysłany został mail (aktualnie posiadam 169 obserwatorów - dane na dzień 30.03.2020). Warto zaznaczyć, że te same osoby, wcześniej otrzymały maila z darmowym ebookiem (około 13-15.03.03) zatytułowanym “COVID-19 vs wesele 2020”, którego celem było uporządkowanie wiedzy niezbędnej do podjęcia decyzji o realizacji, przesunięciu lub odwołaniu uroczystości weselnej.

Równocześnie do ,, inne" (pytanie w ankiecie nr 6) zaliczam : - z IG relacji - mojego IG GPS wedding - Innych polecone - linki, których użytkownicy dalej sobie przesłali

Wyniki ankiety z krótkim komentarzem Pierwsze pytanie i wyniki (dane na dzień 30.03.2019)


Komentarz do pytania 1: Jak widać na załączonym wykresie kołowym: - 44,7% ankietowanych realizuje wesele w pierwszym terminie - 24,5% zdecydowało na przesunięcie uroczystości weselnej - 28,3% rozważa przesunięcie terminu, ale nie podjęli jeszcze żadnej decyzji - 1,9% odwołuje uroczystość


Ważne jest również, że na wykresie pojawiła się jeszcze odpowiedź: “uroczystość jest w sierpniu na dzień dzisiejszy nie wiemy jak się to potoczy - 1 para - 0,6% “ - niestety nie zauważyłam wcześniej przy konstruowaniu ankiety, że nie zablokowałam opcji wpisania “inne” dającej ankietowanym możliwość wpisywania swoich odpowiedzi, więc ktoś nie czytając uważnie ankiety i nie klikając odpowiedzi ,,rozważamy przesunięcie” dodał swoją opcję ;) Mam nauczkę na przyszłość, że pewne opcje muszą być po prostu zablokowane, bo osoby biorące udział w ankiecie mogą nie zauważyć odpowiedzi, która odzwierciedla ich sytuację. Mój błąd, przepraszam Was za to niedopatrzenie. “Odwołujemy uroczystość” - opcja podana do wyboru 2 razy - mój błąd i wyjaśnienie j.w.

Pytanie nr 2.

Komentarz do pytania 2: kwiecień 2020 - 1,1% - to dokładnie jedna Para maj 2020 - 15,4% - 14 par czerwiec 2020 - 30,4% - 31 par lipiec 2020 - 15,4% - 14 par sierpień 2020- 15,4% - 14 par wrzesień 2020- 12,1% - 11 par październik 2020- 3,3% - 3 pary listopad 2020 - 2,2% - 2 pary grudzień 2020 -1,1% 1 para Po pytaniu nr 4 rozwinę wnioski i pokażę Wam moją dodatkową tabelę, w której zobaczycie ile procentowo osób z danego miesiąca pozostało przy pierwotnym terminie, a ile jednak przeniosło uroczystość ślubu czy wesela.

Pytanie nr 3.

Komentarz do pytania nr 3: Kochani, aż około 40% z Was uważa, że jest to jedna z najbardziej stresujących rzeczy jakie mogły Was spotkać. Wskazują na to oceny 10/10!73% oceniła, że pandemia COVID-19 stresuje was na poziomie 8/10! To jest naprawdę ekstremalne doświadczenie. Nie jesteście w tym sami. Wiele z Was odczuwa to samo. Tylko 5% w Was oceniło tą sytuację na mało stresującą (poniżej 4 w skali od 1-10). Więc jak ktoś z rodziny czy znajomych Wam mówi, żebyście podeszli do tego na spokojnie, to wiedzcie, że jest wiele innych par, które tak samo jak Wy bardzo przeżywają całą sytuację. Dla mnie jest całkowicie zrozumiałe. Nie jesteście sami w swoich silnych emocjach i mam nadzieję, że właśnie sam ten fakt spowoduje, że się poczujecie mniej osamotnieni czy ,,dziwni” co jako osoba prowadząca salę weselną słyszałam wiele razy od swoich Par Młodych.


Pytanie nr 4

Komentarz do pytania nr 4 Z powyższych wyników można odczytać czy dana para pozostawia pierwszy termin, czy zdecydowała się na przesunięcie uroczystości i jeśli tak to na kiedy. W celu lepszego odczytania danych zachęcam do wejścia na wyniki ankiety . Poniżej wklejam Wam dodatkową tabelę, którą stworzyłam na podstawie wyników uzyskanych z odpowiedzi na pytanie nr 4 . Wyszczególniono w niej kolejne miesiące od marca 2020 do grudnia 2020, dzięki czemu widać ile ankietowanych jest z każdego miesiąca, a także ile osób zdecydowało się na realizację uroczystości w pierwszym terminie, a ile Par przesunęło swój Wielki Dzień. Należy pamiętać, że pytanie to było obligatoryjne więc liczba odpowiedzi jest znacznie mniejsza niż wszystkich par biorących udział w ankiecie - 98 Par odpowiedziało na to pytanie.

Myślę, że bardziej interesujące dla Was jako pary będą wyniki: - ile osób z danego miesiąca odpowiedziało na tą ankietę - Jak Pary z konkretnego miesiąca zadecydowały. Stąd moja inicjatywa na dodatkowe zestawienie zebranych danych. Pytanie nr 5

Komentarz do pytania nr 5

42,1% - 67 par planuje wesele na 101-150 osób (z doświadczenia przypuszczam, że chodzi o klasyczną liczbę około 120 osób) 26,4%- 42 par planuje wesele na 51- 100 osób 14,5%- 23 par planuje wesele na 151- 200 osób 11,3%- 18 par planuje wesele na 200 osób 3,8% - 6 par planuje wesele na 31-50 osób 1,9% - 3 pary planują wesele na mniej niż 30 osób (tylko w najbliższym gronie)

Pytanie nr 6

Komentarz: To pytanie na początku nie było obowiązkowe, w związku z tym pierwsze 20 osób różnie je wypełniało, a wręcz pomijało. Zauważyłam tę tendencję i dopiero w późniejszym czasie oznaczyłem to pytanie jako obowiązkowe do wypełnienia. Dlatego też liczba odpowiedzi wynosi 151 a nie 159 jak powinna na dzień 30.03.2020 rok. Pytanie nr 7

Komentarz do pytania 7. Jeśli chodzi o to pytanie to popełniłam błąd, taki jak w przypadku pytania 6. Początkowo pytanie to nie było obowiązkowe. Dlatego liczba odpowiedzi wynosi 140 a nie 159 jak powinna na dzień 30.03.2020 rok. Z początku istniała także możliwość wpisania innej dodatkowej odpowiedzi stąd dwa warianty odpowiedzi “nie dotyczy”, które od razu powinna zostać podzielona na “w przypadku odwołania” oraz na “osoby niezdecydowane”. W tym momencie dane należy odczytać tak, że osoby niezdecydowane oraz te, które realizują przyjęcie w pierwszym stanowią jedną grupę, dla której wynik wynosi 65%.


Pytanie nr 8

Komentarz: To pytanie, na które odpowiedź nie była wymagana, stąd liczba niższa odpowiedzi (128). Jak widać po ilości słupów na wykresie znów możliwe było dodanej “innej odpowiedzi”, z czego skorzystało wiele osób z grupy nie przenoszących swojej uroczystości lub jeszcze niezdecydowanych - to znów lekcja dla mnie i wniosek, aby przemyśleć dokładnie czy dodać ankietowanym opcję wprowadzenia własnej dodatkowej odpowiedzi. Należy zaznaczyć, że odpowiedź można było zaznaczyć wielokrotnie i osoba np. korzystająca z wedding planerki mogła zaznaczyć również, że korzystała z mojego pliku pdf ,, COVID-19 vs wesele 2020”. Bardzo cieszy fakt , że tak duży odsetek osób poradziło sobie z tym problemem samodzielnie - odpowiedziało tak aż 68 % ankietowanych. Za swój sukces uważam, że mój darmowy mini ebook pomógł w decyzji aż 11 parom!

Pytanie nr 9

Komentarz do pytania 9 Jak widać na wykresie już na pierwszy rzut oka - zabrakło rubryki zespół/dj (oprawa muzyczna.) Pozwolę sobie wrzucić do tej kategorii wodzireja i podać wam tutaj sumę. Wśród ankietowanych par aż 28 ankietowanych odpowiedziało, co daje 22,4 % czyli ponad ⅕ ankietowanych. Co również na pierwszy rzut nie jest widoczne 3 ankietowanych odpowiedziało, że na dekoratorce/florystce co stanowi jedynie 2,4 % ankietowanych. Parom młodym, które zdecydowały się na przesunięcie swojego terminu najbardziej zależało na tym, aby wcześniej wybrane przez nich miejsce (sala weselna) pozostało takie samo - taką odpowiedź wskazało aż 78,9% ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowali się fotograf (52,3%) oraz filmowiec (32%). Zmiany makijażystki nie wyobrażało sobie 16,4%, a zmiany fryzjera 11,7%. Osobiście uważam, że najlepszej odpowiedzi udzieliła Pani, która najbardziej zależy na tym, aby to Pan Młody pozostał ten sam :)

Pytanie nr 10


Komentarz do wyników ankiety z pytania 10: Jak widać wiele z Was czekało z niecierpliwością na ten wpis - 70,1%. Pozwolę sobie na tej podstawie stwierdzić, że ten wpis na moim blogu jest bardzo interesujący. Jedynie 2,1% (3 ankietowanych ) odpowiedziało, że w ogóle ich nie ciekawią wyniki (głosując na 1 w skali od 1-5). Tym bardziej dziękuję tym osobom za poświęcony czas i wypełnienie mojej ankiety. Wnioski Cele i założenia ankiety mogę uznać za osiągnięte. Uważam, że informacje, które bardzo duża liczba osób wpisywała na różnych grupach weselnych w formie komentarzy pod postami dotyczącymi COVID-19 na portalu społecznościowym Facebook mogły zostać dzięki tej ankiecie uporządkowane (o ile ktoś wypełnił ankietę - a aż 117 ankietowanych było z różnych grup na FB- dziękuję Wam). Z przeprowadzonej ankiety jasno wynika, że dla zdecydowanej większości osób (przypomnę - aż dla 73%) podjęcie jakiejkolwiek decyzji o realizacji, przesunięciu lub odwołaniu ślubu czy wesela w 2020 roku jest bardzo stresujące i nie ma w tym nic dziwnego, że przeżywacie w tym okresie tak silne emocje. Śmiało mogę stwierdzić, że powyższe wykresy kołowe i słupkowe jasno i przejrzyście przedstawiają uzyskane dane. Z rozmów i komentarzy na forach trudno było (przynajmniej mi) wyciągnąć jakieś konkretne wnioski czy znaleźć jakąś tendencję. Dzięki ankiecie udało mi się również jasno zobrazować sobie rodzaj trendu zachowań Par Młodych głównie z kwietnia 2020, maja 2020, czerwca 2020 i lipca 2020 (widać to dokładnie na dodatkowym wykresie słupkowym, który wykonałam na podstawie wyników ankiety Patrz. Wyniki zadanie 6). Mam nadzieję, że te dane Wam pomogą i utwierdzą w słuszności podjętej decyzji. Mam też nadzieję, że że dotarliście do końca tego artykułu ;) Obiecuję, że następny wpis na blogu będzie dla odmiany lekką i przyjemną inspiracją weselną tak “dla odmódżenia”. Co nie zmienia faktu, że chciałabym, żebyście po takie “mięsko” jak dziś mogli tutaj sięgać. I pamiętajcie co ma w zwyczaju mówić mój tata - w momentach trudnych “tylko spokój nas uratuje”. Ja dodałabym jeszcze, że oprócz spokoju także dobry plan z odpowiednio przygotowanym budżetem. Powyższe dane celowo przedstawione są w okropnie kontrastujących ze sobą kolorach, aby łatwo było je odczytać. Kolą mnie w oczy jak diabli, zdecydowanie wolałabym pokazać je w jakichś pastelowych odcieniach, ale taki zabieg służy jednak wyższemu celowi również zdjęcie miało być bardziej prowokujące a mniej stylowe (tak pół żartem pół serio, wiem jak to może wyglądać po mojej deklaracji stylu i smaku, ale wyjątki czasem są konieczne, wybaczcie!). Ściskam J.W


1,909 wyświetlenia0 komentarz

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER ABY OTRZYMAĆ PLIK PDF O KORONAWIRUSIE VS WESELE 2020 

  • Grey Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon

© 2023 by Shades of Pink. Proudly created with Wix.com